Назад к списку

Вегетаріанська система харчування. Від видів до переваг та недоліків

                       
Визначення. Основні історичні моменти. 

Вегетаріанство (від лат. «вегетус» (vegetus) - сильний, енергійний) - система харчування, що виключає вживання плоті будь-яких тварин. 

Його існування налічує тисячоліття. Вперше згадується в стародавній Греції і початково має релігійний та філософський підтекст. 

В основному, його практикували буддисти, джаїністи, індуїсти, а також піфагорійці. 

Найвідомішими серед стародавніх греків та римлян, хто вірив в безсмертність душі і, як наслідок, відмовлявся від м’яса, були: Піфагор, Порфирій, Діоген, Платон, Плутарх, Овідія, Сенека. Їх переконання тісно перекликались з уявленнями про реінкарнацію в індуїзмі. 

Теорія еволюції Дарвіна, також, значно посилила підтримку вегетаріанства, оскільки ґрунтувалась на тому, що тварини відрізняються від людей лише рівнем інтелекту (як наслідок еволюційних процесів), але не природою, тому фундаментальної різниці між першими та останніми не існує. 

З початком колонізації Індії Англією, релігійні течії індусів суттєво вплинули на розвиток вегетаріанства в європейських країнах. Так, сам термін «вегетаріанець» (Vegetarian - від англ. vegetable (рослина)) був заснований в 1847 році в Великобританії Вегетаріанським суспільством

Що ж до Російської імперії ця течія набула небаченого розквіту під впливом письменника Лева Толстого, який пропагував його погляди в своїх творах. З початком революції та приходом до влади більшовиків, вегетаріанців почали переслідувати, погляди піддали забороні, а самих їх заарештовували та засилали на Соловки. 

У 1908 році в Дрездені (Німеччина) був заснований Міжнародний Вегетаріанський Союз (International Vegetarian Union (IVU)), що існує по сьогоднішній день та виконує безліч функцій зв’язаних з популяризацією та розвитком вегетаріанської ідеї. Офіційний сайт: www.ivu.org/ 

1 жовтня, щорічно, починаючи з 1977 року в усьому світі святкують Міжнародний день вегетаріанства, а 

1 листопада, починаючи з 1994-го, – Міжнародний веганський день

В цей період в різних країнах проходять заходи, ціль яких поширити культуру усвідомленості, ознайомити охочих з вегетаріанськими стравами та просто цікаво провести час в колі однодумців. 

 Причини вибору 

Які б мотиви не спонукали прихильників вегетаріанства відмовитись від м’яса, більшість робить такий вибір з філософської точки зору, оскільки вважає, що їх життя має таку ж цінність, як і будь-якого живого створіння на планеті. Для них це абсолютне апріорі, стиль життя, сповнений поваги та гуманізму, спосіб втілення утопічної ідеї «ідеального суспільства», через самовдосконалення та досягнення духовних вершин. 

До основних мотивів відносять:

 • етичні;
 • релігійні,ідейні міркування; 
 • медичні; 
 • економічні; 
 • екологічні; 
 • модні тенденції; 
 • інші переконання. 

Види 

Хоча визначення терміну «вегетаріанство» досить вичерпне, існує декілька його варіацій, що суттєво різняться між собою. 

Умовно його можна поділити на три течії: 

Внизу надана таблиця з роз’ясненнями до неї: 

Отже, жовтим кольором виділені суворі види вегетаріанства: 

Спрауторіанство (від "спраут" - паросток) – допускає вживання в їжу виключно пророщених зерен (пшениці, гороху та інших бобових), іноді горіхів. 

Су вегетаріанство - виключає всі продукти тваринного походження, а також рослинні з поганим запахом, такі як цибуля та часник. 

Такий тип вегетаріанства практикується буддистами. 

Веганство або абсолютна вегетаріанство - повністю відкидає будь-які продукти тваринного походження, в тому числі і мед. 

Фруторіанство - допускає вживання в їжу сирих фруктів, горіхів, насіння і інших видів рослинної їжі. 

Сироїдіння - допускає вживання будь-яких видів продуктів рослинного походження, виключно сирих, що не піддавалися тепловій обробці. 

Сюди ще можна додати сиромоноїдіння (роздільне харчування сироїдів). 

Взагалі, сироїдіння - досить специфічна форма вегетаріанства, що відрізняється не тільки своїми принципами, але й світоглядом в цілому. У свою чергу, також ділиться на безліч типів. 

Суворе вегетаріанство часто, небезпідставно, піддається жорсткій критиці з боку офіційної медицини та науки, як занадто радикальне та аскетичне. 

Крім суворого вегетаріанства, розрізняють три напрямки несуворого:

Лакто-вегетаріанство – допускає вживання молока та молочних продуктів, поряд з рослинною їжею. 

Налічує найбільше послідовників серед східних та індійських, релігійних, філософських течій. 

Ово-вегетаріанство – дозволяє вживати, поряд з рослинною їжею, яйця. 

Практикується людьми, що через непереносимість молочних продуктів, змушені були від них відмовитись. 

Ово-лакто-вегетаріанство – дозволяє вживання в їжу молока, яєць, меду. 

Найбільш поширене і вважається найпопулярнішим серед інших, оскільки з точки зору здорового, збалансованого харчування відповідає їх критеріям.

 І остання група, напіввегетаріанство чи псевдовегетаріанство, поділяться на: 

Пескетаріанство – дозволяє вживати рибу та морепродукти. Частково допускає яйця та молоко. 

Сюди також можна віднести макробіотичну дієту, що основана на вживанні пророщених зерен, як у спрауторіанстві, але з однією відмінністю – допускається вживання риби. 

Поллотаріанство – допускає вживання в їжу плоті птахів, інколи рибу, молоко та яйця. 


Флексітаріанство – помірне, вкрай рідкісне вживання в їжу будь-якої плоті, наприклад на свята. 

Вплив на здоров’я. Переваги та недоліки вегетаріанської дієти

Сучасні дієтологи позитивно ставляться до несуворих видів вегетаріанства та псевдовегетаріанства, оскільки відносять їх до раціонального, збалансованого, хоча й нетрадиційного харчування. 

Якщо дієта правильно спланована, враховує всі необхідні людині поживні речовини, то не матиме вікових, статевих обмежень і безперечно приноситиме користь, підвищить працездатність, чинитиме профілактичний, лікувальний ефект на деякі захворювання: серцево-судинні, діабет, ожиріння, онкологічні, психічні, атеросклероз, хвороби нирок, артрит, неврологічні, інші. 

Дослідження доводять взаємозв’язок між рівнем інтелекту та вибором вегетаріанського стилю життя. В основному, це пояснюється тим, що ще в юному віці люди з вищим IQ частіше задумуються над тим, що їдять, впливом на навколишнє середовище. 

 На рівні з вегетаріанством, все частіше пропагують усвідомлений підхід та індивідуальне харчування, яке акцентується на реакції організму на ту чи іншу їжу. Так, з’ївши навіть корисний продукт, ви могли відмічати раптову слабкість, втомленість, пригнічення настрою, роздратованість, головний біль. Це говорить про непереносимість продукту. Але детальніше про це в одній з наступних статей. 

На сьогоднішній день, ще ведеться безліч дискусій та досліджень з приводу повноцінності вегетаріанського харчування, його плюсів та мінусів в порівнянні зі звичайними системами.

Що слід врахувати при виборі вегетаріанства, як стилю життя 

Перш за все, слід визначити для себе, які цілі ви переслідуєте. Чи насправді ви морально до цього готові, зважали всі за і проти, прислухались до себе, свого організму, порад спеціалістів-дієтологів, проконсультувались з лікарем. 

Якщо ж, все зазначене було враховане і ви свідомо обрали для себе цю систему харчування, то необхідно: 

 • Слідкувати за рівнем заліза, кальцію, цинку, вітамінів А, В2, В12, D в організмі. За потреби регулярно приймати полівітамінні комплекси; 
 • Вживати достатню кількість білкових продуктів; 
 • Враховувати енергетичну цінність раціону, щоб він покривав енергозатрати організму; 
 • Слідкувати за якісним та кількісним складом їжі; 
 • Вживати достатній обсяг рідини; 
 • Дотримуватись здорового способу життя, оскільки вегетаріанство також передбачає відмову від паління, алкоголю та наркотиків. 

Заключне слово 

В останні роки вегетаріанство набуло небаченої популярності. Хтось пропагує його користь, позитивний вплив на зовнішній вигляд, здоров’я, фізичну активність та збільшення тривалості життя, дехто ж, навпаки - ставиться досить скептично, не сприймає його ідеї та піддає жорсткій критиці. 

Завжди існують і будуть існувати різні думки, погляди, вірування, адже "у кожної істини є протилежна істина".

Як узагальнення, процитую питання одного вченого до Далай-лами: «Що б ви зробили, якби наука спростувала ваші релігійні переконання?». Після довгих роздумів він відповів: «Я б прочитав ці папери і дослідження, і спробував би їх зрозуміти. І якщо стало б очевидно, що науковий факт спростував мої переконання - я б змінив свої переконання. »